 Logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji RP
Komentarz: Kolejny przykład złamania ustawowej barwy godła państwowego użytego w znaku ministerstw. „Zrobiony na szaro” orzeł z logo Ministerstwa Gospodarki, po przejęciu go przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, tym razem zzieleniał.
Logo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RP
Herb RP za drzwiami samolotu rządowego
Samoloty do obsługi rządowych rejsów VIP w służbowym malowaniu . Otwarcie drzwi powoduje zasłonięcie herbu państwowego umieszczonego na kadłubie (s amolot Embraer 175 — własność EuroLOT, obsługa LOT).
Komentarz: Na całość wizerunku państwa składają się także takie „drobiazgi” jak właściwe wykorzystywanie symboli państwowych w sytuacjach i miejscach bezpośrednio związanych z jego reprezentantami. Dla porównania odpowiednie umiejscowienie symboli na prezydenckim Air Force One.
--
Zdjęcia:
© Kancelaria Prezydenta RP / Wojciech Grzędziński © Kancelaria Premiera RP / Grzegorz Rogiński © U.S. Air Force / Kathrine McDowell
Herb RP na mównicy prezydenckiej
Krzywo zamontowany wizerunek herbu państwowego na froncie mównicy prezydenckiej (od lewej):
- 11 listopada 2011
- 15 sierpnia 2011
- 3 maja 2011
- 11 listopada 2010
Komentarz: Niezrozumiały wieloletni (!) brak nadzoru nad wizerunkiem państwowego symbolu w czasie uroczystych wystąpień Głowy Państwa.
--
Zdjęcia:
© Kancelaria Prezydenta RP
Kotylion, czyli „Niekokarda Nienarodowa”
Realizacja: Kancelaria Prezydenta RP
--
Zrób biało-czerwony kotylion
więcej o Kokardzie w sekcji:
Wąrzeł „godłem” na koszulkach polskiej reprezentacji na EURO 2012
Wdrożenie: 8 listopada 2011 Projekt logo: SaltPepper Brand Design
Nowy logotyp reprezentacji Polski — Katalog Identyfikacji Wizualnej PZPN
-- Nike Football © 2011 NIKE, INC. www.nike.com © 2011 PZPN www.pzpn.pl
Nowa strona internetowa Sejmu RP
„Poznaj Sejm” — strona informacyjna Sejmu RP
Nowa strona internetowa Senatu RP
Logo Ministerstwa Finansów RP
Autor: Plan B — Agnieszka Krawczyk Wdrożenie: październik 2011
Z informacji na stronie ministerstwa: „Identyfikacja resortu finansów opiera się na znaku Ministerstwa Finansów (głównym, tzw. parasolowym) oraz znakach Administracji Podatkowej, Kontroli Skarbowej i Służby Celnej podległych Ministrowi Finansów.
Symbolika znaku wyrażona jest w jego konstrukcji. Celowość działania instytucji oraz praca na rzecz pożytku publicznego symbolizowane są przez układ elementów, które będąc samodzielnymi kształtami, wspólnie budują znak. Struktura znaku sugeruje dążenie do modernizacji i rozwoju. Usługowy charakter urzędów, pomoc i przyjazność pokazano za pomocą okrągłych kształtów. Ćwierćokręgi są nieinwazyjne, płynne, łagodne w odbiorze. Zbiór okręgów, z których wycinane są kształty liter nawiązuje do swobodnie ułożonych monet. Przenikanie się kształtów symbolizuje harmonijną współpracę oraz transparencję w działaniu. Wiarygodność i bezpieczeństwo wyrażone są przy pomocy prostych kształtów. Kompozycja i masywność elementów przywodzi na myśl stabilność, rzetelność i kompetencję.
Przygotowania identyfikacja wizualna resortu finansów porządkuje również kwestie związane ze stosowaniem godła i symbolu.” *
-- * Ministerstwo Finansów — Identyfikacja Wizualna, 2011
przegląd ministerstw w sekcji:
Logo Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Autor: Jerzy Janiszewski Wdrożenie: sierpień 2011
Z informacji na stronie ministerstwa: „Opracowanie koncepcji graficznej logotypu MSZ wybrane w drodze dwuetapowego konkursu zamkniętego. Wizerunek orła w znaku występuje w dwóch wersjach: uproszczonej — dla zastosowań w małych formach graficznych oraz podstawowej w aplikacjach wielkoformatowych.”
Komentarz: Wizerunek stylizowanego orła jest kontynuacją użytkowania linearnego wzoru, opartego na godle przeznaczonym do stosowania jako odcisk pieczętny na białym tle. Godło przedstawione w formie linearnej negatywowej na czarnym tle jest przykładem błędnego użycia znaku „w kontrze”. W konsekwencji skutkuje to naruszeniem obowiązującej barwy godła państwowego. Orzeł przyjmuje bowiem barwę tła. Z formalnego punktu widzenia taki wzór nie jest zgodny z ustawą o godle. Dodatkowo Księga Identyfikacji Wizualnej w sekcji „Niedozwolone aplikacje” nie przewiduje, a nawet wskazuje jako niewłaściwe, stosowanie wizerunku białego orła.
-- Ministerstwo Spraw Zagranicznych — Księga Identyfikacji Wizualnej MSZ, 2011 Załączniki do zarządzenia Nr 27 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 8 sierpnia 2011 r. (poz. 55)
Logo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP
Wersja rozszerzona znaku MSWiA.
Komentarz: Logo wykorzystuje projekt godła autorstwa prof. A. Heidricha. Stosowanie przy zmniejszeniach tej formy linearnego wizerunku orła rodzi problem utraty integralnej cechy polskiego godła jaką jest jego biała barwa. Dotyczy to w szczególności najpowszechniejszego użykowania znaku na potrzeby korespondencji. Księga Znaku nie przewiduje zastosowania tej wersji logo (godła i logotypu) na czarnym (barwnym) tle.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji — Księga Znaku i Identyfikacji MSWiA, 2011
Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictw Wyższego RP
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego — Księga Znaku, 2011
Logo Ministerstwa Gospodarki RP
Komentarz: Przykład złamania ustawowej barwy godła państwowego w wersji podstawowej znaku ministerstwa.
-- Ministerstwo Gospodarki — System Identyfikacji Wizualnej, 2011
Dni Polskie pod skrzydłami niemieckiego orła
Festyn Święta Polskiego Urząd Miasta Buenos Aires i Związek Polaków w Argentynie (2010, 2011)
Materiały informacyjne Urzędu Miasta Buenos Aires wydawane dotyczące dorocznych obchodów Święta Polskiego i zamieszczone na stronie internetowej ambasady polskiej.
Komentarz: Można zrozumieć brak orientacji urzędników miasta Buenos Aires w kwestiach polskich symboli narodowych i omyłkowe użycie godła heraldycznego z herbu miasta Frankfurt nad Menem. Jednakże bezkrytyczne umieszczanie na stronach ambasady polskiej informacji zawierających błędny wizerunek polskiego godła, źle świadczy o stanie wiedzy pracowników polskiej placówki dyplomatycznej.
Polska ambasada w Buenos Aires
Logo patronackie ambasady RP w Buenos Aires
Logo sygnujące działania kulturalne
Ambasada RP w Buenos Aires
Z pisemnego wyjaśnienia ambasady: „Ambasada nie używa herbu i godła państwowego na ulotkach promocyjnych, tak jak nie używa go w listowniku oraz wizytówkach czy zaproszeniach. Godło Polski (orzeł z głową zwróconą w prawą stronę, rozwinięte skrzydła, korona, dziób i szpony koloru złotego, na czerwonej tarczy) służy - wg przepisu art. 3 ustawy o godle, barwach, i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 r. (tekst jednolity z poprawkami Dz.U. 2005 nr 235 poz. 2000) - do umieszczania na budynkach i w pomieszczeniach stanowiących siedziby urzędowe.
Logotyp placówki stosowany na ulotkach promujących nasze przedsięwzięcia jest znakiem przedstawiającym orła w kolorze srebrnoszarym wraz z umieszczonym poniżej napisem "Embajada de Polonia en Buenos Aires / www.buenosaires.polemb.net", analogicznie do stylistyki stosowanej do plakatów przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych: jednobarwny orzeł wraz z umieszczonym poniżej napisem "MSZ / www.msz.gov.pl".
Ustawa nie zabrania stosowania stylizowanego godła (zob. np. przepis art. 16 p. 2).”
Komentarz: Jak widać ambasada obejmuje jednak patronatem imprezy kulturalne, sygnując je pełnym herbem RP. Na stronie ambasady umieszczone są plakaty imprez kulturalnych sygnowanych „orło-logotypem” placówki, którego kolor jako żywo nie jest srebrnoszary. Można odnieść nieodparte wrażenie, że poziom interpretacji przepisów jest podobny do interpretacji barwy polskiego godła. Heraldyczna barwa metalu srebra nie ma odpowiednika w kolorze szarym, lecz wyłącznie w białym. Natomiast ustawa o godle, obligując odpowiednie podmioty do stosowania wizerunku zgodnego z załącznikiem, w żaden sposób nie ogranicza jego umieszczania wyłącznie do budynków lub pomieszczeń (pkt 2, Art. 3). Podsumowując należy zauważyć, że zarówno wszelka analogia, jak i stylizacja godła, mają jednak swoje granice, nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdroworozsądkowe.
Polska ambasada w Buenos Aires
|
|