Kto ty jesteś? — Polak mały. Jaki znak twój?  Gdzie ty mieszkasz? — Między swemi. W jakim kraju? — W polskiej ziemi. Czem ta ziemia? — Mą Ojczyzną. Czem zdobyta? — Krwią i blizną. Czy ją kochasz? — Kocham szczerze. A w co wierzysz? — W Polskę wierzę! Coś ty dla niej? — Wdzięczne dziecię. Coś jej winien? — Oddać życie.
-- Władysław Bełza, Katechizm dziecka polskiego, Lwów 1901
Przykłady użytkowych zastosowań wizerunku godła
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Komentarz: Wizerunek godła na okładkach wydawnictw (proszę nie regulować monitorów...)
Projekt awersu nowego dowodu osobistego — wzór 2014
Komentarz: Wizerunek herbu państwowego niezgodny z załącznikiem do ustawy o godle (rysunek orła oraz kształt tarczy). Dodatkowo błędy techniczne w odtworzeniu grafiki — pozostawione białe przestrzenie w obrębie dzioba oraz dolnej części ogona.
-- www.msw.gov.pl

Projekt awersu nowego dowodu osobistego — wzór 2011
Komentarz: Wizerunek herbu państwowego niezgodny z załącznikiem do ustawy o godle. Wzór orła z przedstawienia napieczętnego (konturowego), przewidzianego dla pieczęci państwowych.
--
Awers dowodu osobistego — wzór 2009
Komentarz: Wizerunek herbu państwowego niezgodny z załącznikiem do ustawy o godle (rysunek orła oraz kształt tarczy).
-- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 47 poz. 384)
Awers dowodu osobistego — wzór 2000
Komentarz: Wizerunek herbu państwowego niezgodny z załącznikiem do ustawy o godle (rysunek orła oraz kształt tarczy).
-- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. (Dz.U. 2000 nr 112 poz. 1182)
Paszport — wzór graficzny okładki
Komentarz: Na większości dokumentów państwowych, w tym i na paszportach, stosowany jest wizerunek orła, bazujący na wzorze pieczęci państwowej. Jeśli jednak zasadne jest to w wersji czarno-białej na białym tle to już w sytuacji zastosowań na różnobarwnych tłach prowadzi do zatracenia podstawowej cechy godła — barwy białej.
W przypadku wzoru nowego paszportu (biometrycznego) można zadać pytanie, czy skoro przyjęto „czerwonopodobną” barwę dla okładki nie byłoby heraldycznie właściwe zastosować srebrnego nadruku wizerunku godła? A dodatkowo należy zapytać — dlaczego zastosowano wzór orła z pieczęci II RP?
-- Wzory okładek paszportów
Awers nowej legitymacji studenckiej — wzór 2011
-- Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2006 (Dz. U. z dnia 8 grudnia 2006 r.)
Logo reprezentacji Polski — Polski Związek Piłki Nożnej
Katalog Identyfikacji Wizualnej PZPN — projekt SaltPepper Brand Design (kwiecień 2011)
Oferta handlowa sieci Biedronka
Winieta witryny internetowej
Przykłady przedmiotów dostępnych w obrocie handlowym.
Zamiast komentarza: Zapisy ochronne dotyczące symboli narodowych: - Orzeł biały, biało-czerwone barwy i "Mazurek Dąbrowskiego" są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. (Art. 1. 1.)
- Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. (Art. 1. 2.)
- Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. (Art. 1. 3.)
- Godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej są umieszczane, a hymn Rzeczypospolitej Polskiej wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający im należną cześć i szacunek. (Art. 15.)
- Symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. (Art. 16.1.)
-- Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. (Dz.U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000)
|
|