Orli domBielik (Haliaeetus albicilla)
gniazdo w Kurzeme
Łotwa


Dla wszystkich, którzy na żywo chcą obserwować „orli dom” udostępniam od 2017 roku bezpośrednią transmisję z gniazda bielika na Łotwie. Obserwację realizuje Łotewskie Towarzystwo Ornitologiczne w ramach projektu Łotewskiego Funduszu Przyrodniczego.

Wciągu ostatnich czterech lat z gniazda wyprowadzone zostały trzy lęgi bielików. Jedynie w roku 2018 gniazdo pozostało niezasiedlone. W roku 2017 bieliki wychowały dwa pisklęta. W roku 2019 ze złożonych trzech jaj wykluły się tylko dwa młode. W roku 2020 z powodzeniem wykluły się trzy, lecz po miesiącu ostatnie z piskląt wypadło z gniazda.

Zapraszam do orlego domu.


Orzeł bielik, Jaki Znak Twój? Orzeł Biały, godło Polski, herb Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe, projekt godła Aleksander Bąk
Bielik, czyli orzeł morski (Haliaeetus albicilla)

Wielki orzeł o rozpiętości skrzydeł do 2,4 m. W locie skrzydła wyglądają jak szerokie „deski”, z palczasto rozczapierzonymi lotkami pierwszorzędowymi. 
Długość ciała: 80-90 cm. Największy krajowy ptak drapieżny. Stare ptaki mają potężny jasnożółty, haczykowaty dziób i krótki, biały, klinowaty ogon. Młode można poznać po ciemnym dziobie i prawie ciemnym ogonie, które jaśnieją z wiekiem i osiągają ubarwienie dorosłych po 4-5 latach. Nieopierzone nogi (skok) są cytrynowożółte. Szata pisklęcia szara. Żyje w okolicach obfitujących w wodę, na wybrzeżu, nad dużymi rybnymi rzekami i jeziorami. Okres lęgowy luty — kwiecień. Gniazdo olbrzymie z grubych gałęzi i patyków, umieszczone w konarach wysokich drzew. Bieliki budują jedne z największych gniazd spośród wszystkich ptaków. Używane przez wiele lat gniazdo może przekraczać 2 m wysokości i osiągać ciężar nawet jednej tony. Dzięki ochronie miejsc gniazdowania bielik przestał być w naszym kraju rzadkością i jego liczebność systematycznie wzrasta. Bieliki są ptakami długowiecznymi — na wolności dożywają 30 lat.

Wystepowanie
Cały niżowy obszar kraju

Siedlisko
Stare drzewostany w pobliżu jezior, stawów hodowlanych, zbiorników zaporowych, rzek, a także na wybrzeżu morskim.

Liczebność
Bardzo nieliczny ptak lęgowy, ok. 500 par.

Gniazdo
Potężna konstrukcja zbudowana z gałęzi w koronie starego drzewa.

Lęg
1-2, wyjątkowo do 3 białych jaja. Wysiadywanie ok. 38 dni. Młode osiągają lotność po 70-75 dniach.

Pokarm
Ryby, ptaki wodne, ssaki, padlina

Wędrówki
Osiadły lub koczowniczy. Zimuje bardzo nielicznie na wodach śródlądowych.

Ochrona
Gatunek chroniony, wymieniony w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako wymagający szczególnej uwagi, i w Dyrektywie ptasiej, zagrożony przez utratę siedlisk poprzez wyrąb starych drzewostanów w pobliżu wód oraz niepokojenie w okresie lęgowym.*


--

* Bielik — za: Jaki to ptak? W. Černý, K. Drchal 1979 / ptaki.info


Gniazdo bielika — transmisja na żywo © dabasdati.lv

Projekt: Latvijas Ornitoloģijas biedrība / Latvijas Dabas fonds


[P] 30.03.2017 / aktualizacja 25.04.2020
Bieliki po sąsiedzkuEstonia — Matsalu

Bielik (Haliaeetus albicilla)
Gniazdo w Parku Narodowym Matsalu
Estonia


Kolejne gniazdo bielika znajduje się nad zatoką Matsalu — najstarszym znanym obszarze lęgowym bielików w Estonii, w którym orły gniazdują co najmniej od 1870 r. Park Narodowy Matsalu o powierzchni prawie 500 km² jest jednym z najważniejszych miejsc lęgowych ptactwa wodnego w Europie. Z gniazda zbudowanego w tym miejscu w 1996 roku wychowanych zostało dotychczas 29 młodych bielików.


--

Gniazdo bielika — transmisja na żywo © 2020 Kotkaklubi

Projekt: Kotkaklubi


[P] 21.03.2021
Łotwa — Slītere

Bielik (Haliaeetus albicilla)
Gniazdo w Parku Narodowym Slītere
Łotwa


Od 2010 roku w łotewskim Parku Narodowym w Slītere zlokalizowane było miejsce lęgowe bielików. Jest to jedna z dwóch lokalizacji bielików na terenie Parku. Uważa się, że ptaki żerują zarówno na morzu, jak i w głębi lądu. Gniazdo znajduje się na sośnie na wysokości około 15 metrów. Bieliki gnieździły się do w nim do 2013 roku roku. Przez następne pięć lat gniazdo było niezamieszkane, a miejsce przemieszczania się ptaków było nieznane. Jesienią 2019 roku gniazdo zaczęło odwiedzać para bielików, oba ptaki nie mają obrączek, co wskazuje, że mogą być nowe na tym terenie.


--

Gniazdo bielika — transmisja na żywo © dabasdati.lv

Projekt: Latvijas Ornitoloģijas biedrība / Latvijas Dabas fonds


[P] 01.12.2020
Orlik też orzełOrlik krzykliwy (Clanga pomarina)
gniazdo na Łotwie


Orlik krzykliwy

Orzeł średniej wielkości, ziemistobrązowy, Rozpiętość skrzydeł 145-160 cm. Ptak drapieżny większy od myszołowa o długich, równowąskich skrzydłach i dość krótkim ogonie. Bardzo podobny do większego i rzadszego orlika grubodziobego. Stare ptaki różnią się od niego jaśniejszym wierzchem i brakiem malej plamy na kuprze. Młode ptaki mają jasnobrązową plamę na karku, są z wierzchu delikatnie cętkowane, tak że na rozpostartym skrzydle widoczne są przeważnie liczne niewyraźne, podłużne kreski. Pisklęta białe. Rzadki ptak lęgowy dużych obszarów leśnych ze starodrzewiem i w lasach mieszanych obfitujących w polany. Okres lęgowy: luty—maj. Gniazdo w koronach wysokich drzew. Choć jest najliczniejszym z orłów, jego rozmieszczenie w kraju jest bardzo nierównomierne.

Występowanie
Głównie północna i wschodnia część kraju.

Siedlisko
Stare lasy liściaste i mieszane w pobliżu wilgotnych łąk i pól.

Liczebność
Bardzo nieliczny ptak lęgowy, 1700-1900 par.

Gniazdo
W koronie drzewa, zwykle przy pniu lub w rozwidleniu konarów, zbudowane z gałęzi, wysłane trawą.

Lęg
1-2 białych lub rudawych, brązowo plamkowanych jaj. Wysiadywanie: 43 dni. Młode opuszczają gniazdo po 50-56 dniach.

Pokarm
Małe ssaki, płazy, drobne ptaki, gady, duże owady.

Wędrówki
Wędrowny. Przylot: IV, odlot: VIII-IX.

Ochrona
Gatunek chroniony, wymieniony w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako wymagający szczególnej uwagi, i w Dyrektywie ptasiej, zagrożony przez utratę siedlisk poprzez wyrąb starych drzewostanów w pobliżu wód, likwidację bagien i zarastanie terenów podmokłych oraz intensyfikację rolnictwa.


--

* Orlik krzykliwy — za: Jaki to ptak? W. Černý, K. Drchal 1979 / ptaki.info


Gniazdo orlika krzykliwego — transmisja na żywo © dabasdati.lv

Projekt: Latvijas Ornitoloģijas biedrība / Latvijas Dabas fonds


[P] 21.06.2019 / aktualizacja 25.04.2020
Nie tylko dla orłów…

Ciekawostka — obserwację gniazda bielików w Polsce przygotował Komitet Ochrony OrłówTransmisję z Borów Tuchowskich prowadziło na żywo Polskie Radio. W czerwcu 2019 roku zasiedliła je czasowo kaczka krzyżówka. 

Niestety zapis nie został zarchiwizowany. Na pocieszenie zatem krótka animacja z wyprowadzenia przez kaczkę lęgu — a w zasadzie wyskoku — z gniazda umieszczonego na wysokości 25 metrów.
--

Gniazdo bielika Bory Tucholskie — transmisja na żywo © Polskie Radio

Projekt: Komitet Ochrony Orłów / Polskie Radio


[P] 19.06.2019 / aktualizacja 25.04.2020