AKTUALNOŚCI 2012

Spis treści

Test oblany

11 listopada 2012

Święto Niepodległości

Herb RP na mównicy prezydenta

Komentarz: 

I nie udało się — to wyraźnie przekracza możliwości odpowiedzialnych służb. Na kolejnych uroczystościach państwowych Prezydent RP jest zmuszony przemawiać publicznie znad mównicy z herbem Rzeczypospolitej od lat krzywo zamocowanym na jej froncie. 

--Plac Piłsudskiego — 11.11.2012Zdjęcie: © PAP / Rafał Guz

Jaki znak Twój? Zając biały!

„Święto Niepodległości jak szwedzki stół” — TVN24

10 listopada 2012 r.

Prof. Tomasz Nałęcz: 

To powinno by trochę jak szwedzki stół. Powinny być takie elementy patetyczne — no, właśnie Prezydent zacznie jutrzejszy dzień Mszą Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej — Odprawa wart, właśnie taka patetyczna uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ale już późniejszy marsz jest pomyślany jako zabawa — nie poważny pochód, tylko właśnie jako zabawa. Myślę, że z czasem będzie coraz więcej tej zabawy, przebierania. Dla mnie takim właśnie wzorem jest taka właśnie zabawa, takie przebieranie narodowe w Gdańsku. Tam oni się przebierają, każdy przychodzi jak chce. […] Ważne, że na biało-czerwono, ale niekoniecznie musi być jakby w mundurze narodowym. Może być z uszami czerwonymi zająca — prawda — i z białym nosem, czy odwrotnie. I tak to powinno być. Z tym, że my mamy kłopot z tym odejściem od patosu, no bo u nas patriotyzm to barykada, to bitwa.”

Komentarz: 

Jest wysoce prawdopodobne, że profesorowi Nałęczowi byłoby do twarzy w stroju zająca — szczególnie z czerwonymi uszami…

--tvn24.plprof. Tomasz Nałęcz — doradca Prezydenta RP do spraw historii i dziedzictwa narodowego

Kokardylion — czyli wtórne skotylionowacenie

10 listopada 2012 r.

Kancelaria Prezydenta RP

„Rodzinne świętowanie 11 listopada”

Ze spotkania Pary Prezydenckiej z dziećmi z okazji Święta Niepodległości: 

Jacek Michałowski (Szef Kancelarii Prezydenta RP):

— W imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego witam wszystkie dzieciaki i ich opiekunów na kolejnym robieniu kokard narodowych w Kancelarii Prezydenta, witam wszystkie dzieci z całej Polski. […] Pan profesor uważa, że nie są to kokardy narodowe tylko kotyliony.” [wskazując na przypiętą kokardę]

Tomasz Nałęcz (doradca ds. historii i dziedzictwa narodowego w Kancelarii Prezydenta RP):

— Pan Minister ma rację, to są kokardy narodowe i tak to nazywano w XIX wieku. W XXI wieku na te kokardy narodowe prezydent mówi kotylion narodowy, bo kokarda narodowa to był znak, który sobie żołnierze przypinali na polach bitewnych, powstańcy na barykadach. Natomiast dzisiaj mamy patriotyzm czasów pokoju, w związku z czym ta historyczna kokarda narodowa, przez Prezydenta, przez Panią Prezydentową, jest nazywana kotylionem narodowym, i ja jestem za tą nazwą. Tak jak dzisiaj nie mówimy: przyjechałem do pracy automobilem, no być może pan minister przyjechał automobilem, a ja przyjechałem samochodem. W związku z czym mówimy dzisiaj — kotylion narodowy — chociaż „kokarda narodowa” to bardzo, bardzo poprawna nazwa. […]

Anna Komorowska (Pierwsza Dama RP):

— Mnie się wydaje, że chyba nie warto się spierać, czy to kokarda narodowa, czy kotylion. Istotne jest, żebyśmy świętując zaznaczyli swoją radość poprzez udekorowanie naszych strojów bielą i czerwienią. Na stronie www.prezydent.pl znajduje się instrukcja dla tych, którzy potrzebują takiej pomocy, jak wykonać kokardę narodową. Bardzo jest to przejrzyście zaprezentowane. Potrzebne są 2 okręgi, 2 kolory wstażki — no i coś do przypięcia i trochę cierpliwości. Należy opleść najpierw czerwony okrąg, potem biały, złączyć, mocno skleić — czy klejem, czy spinaczami, czy zszywkami, obojętne — i przypiąc gotową agrafką, czy inną zapinką do ubrania, żeby to tak wyglądało [tu Pani Prezydent wskazuje na przypiętą kokardę]. I to już jest wielki sukces — zrobiliśmy kotylion, kokardę narodową. Jeżeli ktoś nie ma cierpliwości, a tylko zwiąże wstążeczkę biała i wstążeczkę czerwoną to też będzie dobrze. […]

Komentarz: 

Jak widać, wszyscy mają dobre intencje, tylko wciąż panuje pomieszanie z poplątaniem. Drodzy Państwo — kokarda to kokarda, a kotylion to kotylion. Tak jak herb to herb, Orzeł Biały to Orzeł Biały, prezydent to prezydent, a profesor to profesor — bez względu na panujące stulecie. Nie należy mieszać bytów. Nie należy też mieszać dzieciom w głowach, bo mylenia pojęć nie usprawiedliwia nawet największa świąteczna radość. Skoro jednak przywrócono właściwy układ barw to należy oczekiwać, że kolejnym krokiem będzie uporządkowanie właściwego nazewnictwa. Trzymam kciuki!

Powiedzmy zatem jeszcze raz: to co sobie wpięła Para Prezydencka nad sercem to są KOKARDY NARODOWE. Natomiast to, co dzieci mają wycinać na bazie prezydenckiej instrukcji — to są KOTYLIONY. Tertium non datur.

--* prezydent.pl — „Wspólne przygotowywanie kokard narodowych”Film z kanału prezydent.pl na YoutubeTreść wg pełnej wersji zapisu spotkania z nagrania opublikowanego przez TVP Parlament.

Symboliczne nawrócenie?

8 listopada 2012

prezydent.pl

„W Święto Niepodległości przypnijmy barwy narodowe”

Z informacji na stronie prezydent.pl: 

Dwa lata temu Prezydent RP Bronisław Komorowski podjął inicjatywę, by obchodom Święta 11 listopada towarzyszyła specjalna akcja, mająca promować barwy narodowe. Biało–czerwone kokardy, wpięte w płaszcze i kurtki są drobnym, lecz bardzo wyrazistym symbolem nowoczesnego patriotyzmu.*

Komentarz: 

Bogiem a prawdą — akcja Prezydenta RP z 2010 roku, zainicjowana specjalnym listem do szkół, nosiła nazwę „Kotylion na Święto Niepodległości”.** W międzyczasie sam wizerunek promowanego kotylionu „ewoluował” w obrębie jego barw. Doprowadziło to w 2011 roku do publicznego występowania prezydenta Polski oraz przedstawicieli rządu w barwach Indonezji lub — jak kto mniej egzotyczny — Monako. 

Jeszcze w maju bieżącego roku, przy okazji Święta Flagi, prezydencki doradca ds. historii i dziedzictwa narodowego, prof. Tomasz Nałęcz, twierdził, że „prezydent nie przepada za określeniem kokarda narodowa”.*** 

Wygląda jednak na to, że dwuletni proces dojrzewania, wspomagany konstruktywną krytyką i wzorami kokard przekazanymi do rąk własnych „4 Najważniejszych Osób” w państwie, przyniósł w końcu właściwy efekt. Prezydent Rzeczypospolitej publicznie wezwał do świętowania pod biało-czerwonymi barwami Kokardy Narodowej. Gratulacje!

Jedno pytanie — dlaczego instrukcja dostępna na stronie prezydent.pl, w zakładce „Dla młodych”, będąca zaktualizowaną w maju 2012 r. pod kątem zmiany barw wersją instrukcji z 2011 r. — wbrew wstawionemu nowemu tytułowi — nadal promuje ów nieszczęsny substytut kokardy? 

Powiedzmy jasno: to NIE JEST Kokarda Narodowa!

A poza tym — dla przypomnienia — to już naprawdę ostatni dzwonek przed uroczystościami Święta Niepodległości, by wyprostować herb państwowy na mównicy prezydenckiej…

Wizkiszmasz

27 września 2012

Ludzie roku miesięcznika BRIEF

Z informacji na stronie miesięcznika: 

Podczas gali urodzinowej, która odbyła się 27 września w klubie Sztuki & Sztuczki w Warszawie, magazyn „Brief” przyznał wyróżnienia Ludzie roku Briefu. Uhonorowaliśmy w ten sposób osoby, które w ciągu ostatnich 12. miesięcy szczególnie zasłużyły się dla rozwoju branży w której działają, gospodarki, regionu czy całego kraju.

W tym roku redakcja magazynu „Brief” postanowiła uhonorować także najlepsze dokonania w zakresie komunikacji marketingowej w sektorze publicznym. W tym roku nagradzamy Ministerstwo Gospodarki.

Pan Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki, otrzymał wyróżnienie specjalne za unikatowe, na tle innych ministerstw, działanie zmierzające do stworzenia identyfikacji wizualnej Ministerstwa Gospodarki oraz za dbałość o wizerunek i promocję polskiej gospodarki na świecie.*

Komentarz: 

Zrozumiałe są intencje i chęć docenienia podejmowanych przez ministerstwo działań w zakresie promocji polskiej gospodarki. Do jednego worka zasług wrzucono jednak także identyfikację wizualną samego ministerstwa. 

Niestety jest to przykład ignorancji w projektowaniu elementów wizerunkowych z wykorzystaniem symboliki heraldycznej — w tym przypadku godła państwowego. 

Dla potrzeb projektu znaku ministerstwa, wizerunek godła z polskiego herbu Orzeł Biały, został „zrobiony na szaro” przez agencję brandingową Mamastudio. 

Można rzec, że w przypadku Mamastudio jest to nawet „recydywa”, gdyż już wcześniej agencja przygotowała projekt znaku dla UMCS w Lublinie obarczony tą samą wadą. 

Dowodem na to, że samo ministerstwo dostrzegło wreszcie błąd — choć nie bez oporu i karkołomnych uzasadnień zgodności znaku z regulacjami ustawy o godle** — świadczy wycofanie się ze stosowania szarego orła na stronie własnej ministerstwa. 

Jednak powrót do właściwej barwy w użytkowanym znaku pogorszył tylko wizerunek samego godła. Dodatkowo, raz popełniony błąd rozpełzł się był szeroko i co chwilę gdzieś straszy, jako logo patronackie ministerstwa. 

Podsumowując: nagradzanie ministra za wdrożenie tego opracowania wyróżnieniem specjalnym, przez magazyn o wizerunku „design thinking”, to — cytując osobisty slogan naczelnego — wizerunkowy „Kiszmasz”.

Pochwała

15 sierpnia 2012

Święto Wojska Polskiego

Samochód Prezydenta RP na uroczystościach Święta Wojska Polskiego.

Komentarz: 

Pochwalić należy zastosowanie proporczyka Głowy Państwa jako właściwego oznakowania samochodu prezydenckiego.

--Zdjęcie: Ryszard Sitarskiwww.bor.gov.pl

Upomnienie

15 sierpnia 2012

Święto Wojska Polskiego

Mównica prezydenta na uroczystościach Święta Wojska Polskiego.

Komentarz: 

A jednak prowizorka jest najtrwalsza. Godło państwowe — herb RP „Orzeł Biały” jak krzywo wisiał tak wisi. Kolejny test — 11 listopada.

--Zdjęcie: Marcin Osman © KPRMwww.premier.gov.pl

Przypomnienie

Mównica prezydenta RP

Komentarz: 

Dokładnie za miesiąc — 15 sierpnia — odbędą się kolejne państwowe uroczystości, tym razem z okazji Święta Wojska Polskiego. Będzie okazja do sprawdzenia, czy odpowiednie służby wykorzystały 4 miesięczny okres od majowych uroczystości na poprawienie krzywo zawieszonego herbu państwowego na mównicy prezydenckiej. Przypomnijmy, że przechylony herb widnieje na mównicy niezmiennie od… 2005 roku (!).

--Święto Wojska Polskiego — 15.08.2011Zdjęcie: Grzegorz Rogiński © KPRM

Ptok ptakowi nie jednaki…

Lubuski Urząd Wojewódzki

Wdrożenie: czerwiec 2012

Z manuala Systemu Identyfikacji Wizualnej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego:

„Logotyp składa się z symboli – godła i flagi Polski oraz układu literniczego – napisu „Lubuski Urząd Wojewódzki”.

Założeniem projektowym logotypu było podniesienie rangi i prestiżu instytucji państwowej poprzez:

– dobranie odpowiedniej czcinki szeryfowej – czystej, eleganckiej i czytelnej,

– zestawieniu tradycyjnego godła z nowoczesną formą flagi,

– zrównoważeniu kompozycji.

Nowoczesna forma flagi, zbudowana została z dolnej części tarczy godła, tworząc rozpostarte skrzydła symbolizujące otwartość. Jednocześnie jest znaczkiem potwierdzającym pozytywnie załatwionej sprawy.”*

Komentarz emocjonalny: @#$%&!

Komentarz merytoryczny: Jak ochłonę — 999.., 998.., 997....................... 112…

© 2012 Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim* SIW LUW (zapis oryginalny) — stan: czerwiec 2012 r.www.lubuskie.uw.gov.pl

Prawo do „jazdy bez trzymanki”

Ministerstwo Transportu

Projekt: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

lipiec 2012

Nowy wzór polskiej wersji wspólnotowego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami silnikowymi.

Komentarz: 

Zastanawiające jest, że dokument, którym legitymuje się polski obywatel, nie posiada w warstwie graficznej oficjalnego symbolu państwowego — herbu Rzeczypospolitej Polskiej. Należy mieć nadzieję, że pojawi się choćby zabezpieczający hologram z wizerunkiem godła. 

W poprzednim wzorze (2004 r.) zastosowano w tle „obraz ducha posiadacza dokumentu” na napisie „Prawo jazdy” we wszystkich językach Unii Europejskiej.* We wcześniejszym wzorze prawa jazdy (2001 r.) umieszczono grafikę symbolicznego kwiatka. 

Tym razem „kwiatkiem” jest dwukrotnie użyty rysunek konturu granic państwowych, który ma zapewne spełniać rolę polskiego elementu tożsamościowego. Coraz bardziej widoczny staje się brak trzymania pieczy nad państwową identyfikacją wizualną.

Dla jasności — unijne wytyczne dopuszczają możliwość zastosowania symboli narodowych:

--* Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych** Załącznik 1a do Dyrektywy Rady w sprawie praw jazy, Przepisy dotyczące wspólnotowego modelu prawa jazdy, pkt 3c.

„Wąrzeł” pożarł Orła Białego

ErgoArena

lipiec 2012

Ujęcie z filmu reklamującego Międzynarodowy Turniej Koszykówki mężczyzn oraz mecz kwalifikacyjny polskiej reprezentacji do Mistrzostw Europy w hali sportowej ERGO ARENA w Sopocie.*

Komentarz: 

Adam Hrycaniuk — koszykarz reprezentacji Polski w koszulce z... Pomijając już formalną kwestię użycia przez koszykarza znaku federacji piłki nożnej, szokujące jest użycie tego logo-orło-podobnego tworu jako godła narodowego, czego zamiar ewidentnie sygnalizuje podpis: Polska.

EU/ORŁO-SZAŁ

EURO 2012

czerwiec 2012

Komentarz: 

Brak wizerunkowego uporządkowania oraz precyzyjnego określenia zasad stosowania symboli narodowych widać najlepiej w momentach radosnego fetowania wspólnotowej przynależności.

--wizerunki orłów: zestawienie własnezdjęcie: Mariusz Cieszewski © MSZ 2012

„Muszą to Państwo zobaczyć...”

EURO 2012

czerwiec 2012

Obrady Rządu RP oraz posiedzenie Sejmu RP podczas EURO 2012.

Komentarz: 

Fascynujące. O takim zjednoczonym manifestowaniu tożsamości narodowej można tylko marzyć. Liczę, że stanie się to starannie pielęgnowaną tradycją — szczególnie w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.

--zdjęcia: © KPRMKrzysztof Białoskórski © Kancelaria Sejmu RP

Wywijanie „logOrła” metodą gospodarczą

Logo Ministerstwa Gospodarki RP

Witryna internetowa ministerstwa

Zmiana: 7 maja 2012

Z informacji na stronie ministerstwa: 

Symbol orła w logotypie MG stanowi wierne odwzorowanie znaku orła z godła państwowego. Jego kontrastowy, stalowoszary kolor służy lepszemu uwidocznieniu znaku na jasnych tłach. Istnieje oczywiście także wersja logotypu z białym orłem, którą stosuje się na tłach ciemnych. Nowy logotyp został zatwierdzony przez kierownictwo Ministerstwa Gospodarki. Po pierwszym okresie funkcjonowania będzie on jeszcze udoskonalany a Ministerstwo weźmie pod uwagę opinie zgłaszane przez obywateli w tym zakresie.*

Komentarz: 

Cieszyć może, że konstruktywna krytyka odniosła skutek a merytoryczna argumentacja dotarła do uszu, tzn. do oczu kierownictwa ministerstwa. „LogOrzeł” zrobiony na szaro wrócił do swojej ustawowej bieli. Brawo! 

Problem jednak w tym, że wizerunek znaku użyty w tej formie jest sprzeczny z wytycznymi systemu identyfikacji wizualnej ministerstwa, gdyż biała wersja orła występować powinna na kontrastującym tle. 

Przede wszystkim jednak sam znak uwidocznił w tej skali swoje mankamenty, będąc kolejnym przykładem na nieumiejętne upraszczanie graficznej formy orła. Trudno nie odnieść wrażenia, że próba udoskonalania projektu skutkuje raczej tworzeniem karykatury państwowego godła. 

Jedynym rozsądnym wyjściem byłoby zatem używanie ustawowego wizerunku herbu państwowego, do czego — przypomnijmy z uporem maniaka — wszystkie ministerstwa zobowiązane są ustawowo (Art. 2a ust. 2 ustawy o godle).

PS. Pozdrawiam odwiedzających tę stronę przedstawicieli ministerstw a także kancelarii prezydenta i premiera.

Duma i szacunek

Publikacja BBN z okazji Dnia Flagi RP

2 maja 2012

Z informacji na stronie BBN: 

Drugiego maja, jak co roku, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Oddajemy wtedy cześć „biało-czerwonej”, ale też w sposób szczególny myślimy o pozostałych symbolach państwowych: Orle Białym i hymnie – Mazurku Dąbrowskiego. Symbole te to nie ozdobne znaki bez treści. To nasza historia i najlepsza tradycja. Określają naszą tożsamość, jednoczą i świadczą o naszej podmiotowości. Winni jesteśmy im szacunek oraz zawsze godne traktowanie.*

Komentarz: 

Może Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przyjrzy się mównicy prezydenckiej — używanej na najważniejszych narodowych uroczystościach przynajmniej od 2005 roku — a w szczególności krzywo umieszczanemu na niej wizerunkowi herbu państwowego. Widoczny w trakcie wygłaszania przemowień przez Głowę Państwa wyraźnie świadczy o praktyce godnego traktowania głównego symbolu państwowego. Nazwa własna polskiej flagi  — „Biało-Czerwona” — winna być zapisywana z dużych liter.

--* bbn,gov.plfoto: Kancelaria Prezydenta RP © Piotr Molecki

Orzeł Biały obligatoryjnie reprezentacyjny

Nowelizacja ustawy o godle i ustawy o sporcie

2 maja 2012

Z informacji na stronie prezydent.pl: 

Godło państwowe na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej będzie obowiązkowe - prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Podpisana nowelizacja była prezydencką inicjatywą ustawodawczą. Nowelizacja obejmuje zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie. Przepisy zakładają, że godło Rzeczypospolitej Polskiej ma być umieszczane na stroju reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i reprezentacji paraolimpijskiej, chyba że przepisy międzynarodowych związków i organizacji sportowych tego nie dopuszczają. W takiej sytuacji na strojach nie może zabraknąć barw narodowych.*

Komentarz: 

Liczyć należy, że kolejnym krokiem będzie uznanie obligatoryjności stworzenia oficjalnej standaryzacji graficznej symboli narodowych — w szczególności herbu państwowego, gdyż poza drukowaną wersją jego wizerunku, będącą załącznikiem do ustawy, nie istnieje żaden inny oficjalny wzór użytkowy. 

Na koszulkach dzieci uczestniczących w obchodach Dnia Flagi umieszczony został wizerunek herbu niezgodny ze znowelizowaną ustawą.

--* prezydent.plfoto: © Kancelaria Prezydenta RP

Kotylion narodowo-rozrywkowy

2 maja 2012

Dzień Flagi RP

Z wywiadu w Polskim Radio z prezydenckim doradcą ds. historii i dziedzictwa narodowego prof. Tomaszem Nałęczem: 

...Pan Prezydent zaproponował, żeby te nasze barwy narodowe traktować tak radośnie, tak jak na zabawie, w związku z czym nie mówimy... — znaczy prezydent nie przepada za określeniem kokarda narodowa, bo to... — no, chociażby dzisiaj już dziewczęta nie upinają kokard, jakby ta dziewczyna z kokardą we włosach przyszła dzisiaj do szkoły, to raczej by wyglądała trochę staroświecko. Więc mówimy tak jak w zabawie, jak na balach, jak na różnego rodzaju rozrywkowych przedsięwzięciach — kotylion narodowy. 

Komentarz: 

Rezygnacja z używania przez Głowę Państwa właściwej nazwy dla patriotycznego symbolu, jakim jest Kokarda Narodowa, podyktowana osobistym gustem, wprawia w zdumienie. Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale bezdyskusyjnie eksperckim obowiązkiem doradcy jest merytoryczne służenie prezydentowi w wykonywaniu jego zadań. 

Zabiegi dokonywane przez ostatnie 2 lata przez kancelarię prezydencką w zakresie barw i nazewnictwa, nie mają nic wspólnego z oznakami radosnego świętowania, a są raczej bliższe tzw. radosnej twórczości, zdecydowanie nieprzystającej urzędowi tej rangi. 

Zamiast infantylizacji nazewnictwa i tworzenia nowych bytów, wypada stosować właściwe nazwy, szczególnie dla historycznych symboli, które są trwałym dziedzictwem narodowym. 

Powtórzyć należy zatem: Orzeł Biały to nie biały orzeł ani tym bardziej „orzełek”, nawet jeśli sportowy, a Kokarda Narodowa to nie rozetka ani „rozrywkowy kotylionik narodowy”, gdyż — analogicznie — patriotycznie świętujący Prezydent Rzeczypospolitej to w żadnym przypadku nie „radosny polski prezydencik”.

Orzeł „godłopodobny”

Iluminacja pałacu prezydenckiego

Dzień Flagi RP

2 maja 2012

Komentarz: 

Z przykrością należy zauważyć, że użyty wizerunek herbowego godła jest kolejnym przykładem na nieumiejętne upraszczanie graficznej formy orła.

--prezydent.plfoto: Kancelaria Prezydenta RP © Łukasz Kamiński(2 maja 2012)

Kotylion, czyli pląsanie z barwami

„Majówka z Polską”

Kancelaria Prezydenta RP

25 kwietnia 2012

Z informacji na stronie prezydent.pl: 

W związku ze zbliżającymi się świętami przypadającymi 2 i 3 maja – Dniem Flagi oraz Świętem Narodowym w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zapraszamy Was do własnoręcznego wykonania kotylionów w barwach narodowych.*

Komentarz: 

Na przeciągu niespełna dwóch lat (od 11 listopada 2010 do 3 maja 2012) poznaliśmy już 3 różne wersje świątecznej oznaki. Z uwagi na stosowanie błędnego układu barw w proponowanym kotylionie, z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 2011 roku, przeslany został na ręce Pana Prezydenta i Pani Prezydentowej, Pana Premiera oraz Pani Marszałek Sejmu i Pana Marszałka Senatu, właściwy wzór Kokardy Narodowej. Wydaje się zatem, że sugestie czynione w kwestii niezgodnego z heraldycznym porządkiem układu barw odniosły wreszcie skutek. Pozostaje zatem jeszcze do wykorzenienia zdecydowanie niewłaściwe nazewnictwo. Kotylion to jednak nie Kokarda Narodowa.

Warto zauważyć też, że żaden z przedstawicieli władz państwowych nie wystąpił na oficjalnych uroczystościach z rekomendowanym przez kancelarię prezydenta kotylionem.

Reprezentant musi, minister nie?

Zmiana ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie

Sejm RP

13 kwietnia 2012

Na 12. posiedzeniu Sejmu uchwalono zmianę ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie. Przyjęte przez Sejm przepisy mają na celu zagwarantowanie obecności polskiego godła na strojach reprezentacji kraju, olimpijskiej oraz paraolimpijskiej. Ponadto nowelizacja daje polskim związkom sportowym, Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu i Polskiemu Komitetu Paraolimpijskiemu prawo do wykorzystywania do celów gospodarczych przedmiotów odwzorowujących te stroje.

Komentarz: 

Skoro każdy sportowiec, jako reprezentant Polski, zobowiązany jest do noszenia stroju oznaczonego ustawowym symbolem państwowym to niezrozumiałym jest fakt, że minister, będący przedstawicielem polskiego rządu, nie uważa za swój obowiązek stosowania wizerunku orła ustalonego dla godła, do czego obliguje go ta sama ustawa (Art. 2a ust. 2).

Jeśli chodzi o sportowców to uchwalona ustawowa obligatoryjność stosowania herbu wyłączona jest w przypadku istnienia przepisów międzynarodowych organizacji sportowych, zakazujących używania symboli narodowych (ust. 2 art. 13 ustawy o sporcie).


--Sejm RP, 2012
Zdjęcie: © Włodzimierz Włoch

Nowa limuzyna prezydencka

1 kwietnia 2012

Nowa reprezentacyjna limuzyna oznakowana została Znakiem Głowy Państwa, opracowanym wraz z systemem identyfikacji wizualnej dla potrzeb urzędu Prezydenta RP.

Komentarz: 

Co prawda powyższa informacja to „prima-aprisowy” żart to jednak tylko w części dotyczącej nabycia nowej limuzyny prezydenckiej. Opracowanie Znaku Głowy Państwa zostało przygotowane. Co zaś tyczy samej limuzyny to należałoby sobie życzyć, aby Prezydent RP posiadał do swojej dyspozycji tej klasy reprezentacyjny pojazd z odpowiednim oznakowaniem.

Symbol „wierny inaczej”

Ministerstwo Gospodarki RP

16 marca 2012

Z informacji na stronie ministerstwa: 

Departament Komunikacji Społecznej informuje, że logotyp Ministerstwa Gospodarki został przygotowany w duchu poszanowania symboli narodowych. Znak ten nie jest sprzeczny z regulacjami o godle i barwach narodowych oraz Konstytucją RP.

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej nie reguluje kwestii graficznego przetwarzania symboli państwowych oraz zasad i sposobu ich wykorzystywania przez organy administracji publicznej.

Symbol orła w logotypie MG stanowi wierne odwzorowanie znaku orła z godła państwowego.[...]*

Komentarz: 

Zdumiewająca interpretacja znaczenia „wierny” oraz formułowanie tezy o braku regulacji w zakresie stosowania symboli państwowych przez organy administracji publicznej. Zgodnie z zapisem zawartym w Artykule 2a ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, ministerstwo używa wizerunku orła ustalonego dla godła, którego wzór zawiera załącznik nr 1 (Art. 2. ust. 2).

przegląd ministerstw w sekcji: 

>> Jaki Znak Twój… Panie Ministrze?

„Lewy” orzeł

Akcja „Dukat Pomocy”

Fundacja Pomoc Polska — Facebook, 2012

12 marca 2012

Z informacji Fundacji Pomoc Polska:

„Dukaty Pomocy” to cegiełki emitowane w ramach akcji na rzecz pomocy dzieciom z polskich rodzin na Grodzieńszczyźnie, prowadzonej wspólnie przez Mennicę Polską, „Fundację Polska Pomoc” oraz „Fundację na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny”. Akcji patronują Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Białegostoku.

Komentarz: 

Kuriozalne użycie wizerunku godła państwowego „wywiniętego” na lewą stronę. Nie jest to co prawda wizerunek zgodny z załącznikiem do ustawy o godle, lecz nagminnie stosowana przez administrację publiczną wszelkich szczebli linearna wersja godła rysowanego tzw. „drutem”. Uzupełniająco należy wskazać, że Wojewoda Podlaski także sygnuje swoją oficjalną stronę niezgodnym z ustawą wizerunkiem herbu państwowego.

przegląd urzędów wojewódzkich w sekcji: 

>> Jaki Znak Twój… Panie Wojewodo?

Herb „reprezentacyjny”

Nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie

Sejm RP

2 marca 2012

2 marca 2012 r.: 

Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie. Projekt został wniesiony 7 grudnia 2011 r. przez Prezydenta RP celem zagwarantowania obowiązku umieszczania polskiego herbu na strojach sportowych reprezentacji kraju. Ustawa skierowana została do Senatu RP.

Komentarz: 

Uchwalona obligatoryjność stosowania herbu wyłączona jest jednak w przypadku istnienia przepisów międzynarodowych organizacji sportowych, zakazujących używania symboli narodowych. Zamieszczona w Kronice Sejmowej informacja o nowelizacji ustawy opatrzona została niezgodnym z obowiązujacym wzorem herbu państwowego.

--Kronika Sejmowa Nr 6 (731)Sejm RP, 2012

Logo patronackie Prezydenta RP

Kampania społeczno-edukacyjna: „Ojczysty — dodaj do ulubionych”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

20 lutego 2012

Z informacji na stronie ministerstwa: 

Kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny - to podstawowe cele nowej kampanii społeczno-edukacyjnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Bogdana Zdrojewskiego „Ojczysty - dodaj do ulubionych". Akcja została  objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jej inauguracja nastąpiła podczas konferencji prasowej w warszawskiej Galerii „Kordegarda" 20 lutego br. - w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Organizatorami kampanii są Rada Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury.*

Komentarz: 

Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów... 

Logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji RP

Zmiana: 16 stycznia 2012

Z informacji na stronie ministerstwa: 

Krytykowali Państwo wizerunek orła na naszej stronie – że nie jest zgodny z ustawą o godle. Poprawiamy to. Od dziś na stronie jest ustawowy orzeł. Dzięki Państwa licznym głosom zrozumieliśmy, że administracja powinna posługiwać się uporządkowanym i spójnym językiem wizualnym – będziemy na to zwracać uwagę. Dziękujemy.

Komentarz: 

Problem tylko w tym, że ustawowy załącznik zawiera nie samego orła, ale pełen wizerunek herbu państwowego (godło na tarczy), do którego stosowania w swojej identyfikacji zobligowane są wszystkie organy administracji rządowej, zgodnie z Art 2a ustawy o godle.